Investeringsfondet Pilar Capital ryker

Regjeringens forslag om grunnrenteskatt gjør at det ikke blir noe av opprettelsen av et risikokapital-fond i nord, ifølge styret i Pilar Capital.

Aino Olaisen kommer med trist nyhet.
Aino Olaisen kommer med trist nyhet.Foto: Ole Morten Melgård

IntraFish har spurt styreleder Aino Olaisen følgende spørsmål:

– Kritiske røster vil hevde at dere bruker grunnrenteskatten som en unnskyldning for å droppe Pilar Capital-prosjektet som viste seg vanskeligere å få til enn først antatt. Hva er din kommentar til det?

Olaisen svarer umiddelbart per epost:

– Det har ikke vært vanskelig å reise kapitalen til fondet. Vi var svært tett på å starte. Men med meldingen som kom i forrige uke, foreslås rammevilkårene så endret, at havbruksaktørene i fondet ikke kan delta med risikokapital slik en så for seg, skriver hun.

I en pressemelding fra Olaisen og det øvrige styret i Pilar Capital onsdag morgen, med tittelen «Skattesjokk stopper opprettelsen av Nord-Norgefond», heter det at i den forrige regjeringens nordområde-satsing, var opprettelsen av et nordnorsk investeringsfond foreslått som et viktig tiltak for å skape og styrke flere investeringer og satsinger i nord. Staten skulle bidra inn til fondet med 200 millioner kroner, under forutsetning av at dette ble matchet med privat kapital. 200 millioner ble bevilget over statsbudsjettet i fjor.

Investorer i nord

Bak etableringen Pilar Kapital sto 11 nordnorske investorer fra ulike deler av næringslivet som etter planen skulle stille med en stor del av den private kapitalen. Det var i en lengre periode jobbet for å opprette fondet, i nært samarbeid med Investinor.

– Onsdag 28. september kom det et sjokkforslag fra regjeringen om at havbruk skal ilegges en betydelig økning i skatt. Det foreslås at næringen skal skattlegges med 40 prosent i tillegg til selskapsskatt på 22 prosent, formuesskatt og andre avgifter som havbruksnæringen betaler. Med denne usikkerheten ser flere av våre investorer det som umulig å delta i satsingen. Risikoen er for høy, uttaler styrets leder Aino Olaisen i dagens pressemelding.

Hun legger til at når en næring, som er hjørnesteinsvirksomhet i mange små sårbare samfunn, rammes av så store endringer i rammevilkår, vil endringene få konsekvenser.

Investeringsstopp

Styremedlem Ane Carlsen poengterer at investeringer i havbruk for over 10 milliarder er satt på hold i Nord-Norge.

– Ettersom havbruk er en svært viktig vekstdriver i regionen, frykter vi også at tilgangen på nye prosjekter og nye investeringer vil reduseres betydelig, sier Carlsen.

Styremedlem Marcus Dons mener at situasjonen er fryktelig trist.

– Vi var helt på målstreken for å kunne lande fondet. Kun små formaliteter manglet da meldingen fra regjeringen kom, sier Dons.

Styremedlem Tord Kolstad uttaler at han sitter igjen med en opplevelse av at Nord-Norge her har mistet mange muligheter.

Kolstad er for øvrig allerede flyttet til Sveits på grunn av det han mener er et for høyt norsk skattetrykk.

(Vilkår)
Publisert 5. oktober 2022, kl. 08.37Oppdatert 5. oktober 2022, kl. 13.07
GrunnrenteskattInvesteringsfondNova SeaAino Olaisen