Debatt: Takk til Arbeiderpartiet for å imøtekomme et mangeårig krav
Jeg er veldig glad for at Arbeiderpartiet avklarer i spørsmålet om arealavgift.
Og da med et tydelig standpunkt om at det først og fremst er vertskommunene som skal og må tilgodeses med en rettmessig, stabil og forutsigbar inntekt fra verdiskapingen som skjer basert på eksklusiv tilgang og bruk av den kommunale sjøallmenningen.
Fremme forslag i Stortinget
Det er også viktig og riktig å adressere en forventning og krav til Regjeringen, nemlig å fremme et forslag som Stortinget kan ta standpunkt til i løpet av våren. Dette for å etterkomme stortingsforliket i juni 2018. Et forlik som i sitt innhold og sin ånd innebar at man vil ha en brei og avklart besvarelse på vertskommunenes rettmessige krav.
Om statlig grunnrenteskatt
Men jeg vil da særlig henlede oppmerksomheten til tjenesteytende næringer og bygg- og grunneiere som oppnår dette som følge av statens tilrettelegging og investeringer som følge av infrastruktur og sin sentralisering av statlige tilbud og tjenester.
- Striden om lakseskatten er ikke død. Den har bare tatt en liten pause
- Ap dropper lakseskatten – dermed er det flertall i Stortinget mot lakseskatten
- KrF: – Det er naturlig at oppdrettsnæringen skal bidra mer til fellesskapet enn den gjør i dag
- Høyre åpner døra på gløtt for en arealleie i oppdrett, og Frp ønsker bredt forlik i Stortinget
- Oppdrettsveteranen Helge Gåsø hilser arealavgift velkommen