Vil ha bedre kontroll med antall oppdrettslaks i anleggene

FHF og Fiskeridirektoratet lyser ut inntil fire millioner kroner til et prosjekt som kan bidra til bedre individkontroll i havbruksnæringen.

Dronefoto av lokalitet i Sogn og Fjordane.
Dronefoto av lokalitet i Sogn og Fjordane.Arkivfoto: Anders Furuset

Det går fram av en melding hos Fiskeridirektoratet onsdag.

«Nøyaktig telling av fisk er en viktig faktor for både effektivitet i produksjonen og etterlevelsen av regelverket», skriver direktoratet og viser til at både forvaltningen og næringen ønsker bedre kontroll på antall laks i anleggene.

De mener det er behov for betydelig økt presisjon og nøyaktighet både i teknikk og teknologi for dagens tellesystemer og -rutiner. Å oppnå akseptabel nøyaktighet for antall fisk i produksjonsenheter vil være et viktig bidrag til at akvakulturnæringen er lønnsom og bærekraftig framover, peker direktoratet på i sin melding.

Dette er kriteriene for dem som ønsker å søke om midler:
  • Prosjektet som blir tildelt midler skal ha som hovedmål å undersøke potensialet for nøyaktig kontroll med antall laks i oppdrett.
  • Prosjektet skal dokumentere mulig nøyaktighet med dagens tilgjengelige metoder for kontroll med antall laks under realistiske arbeidsforhold.
  • Påvirkningsgraden til viktige feilkilder i tellenøyaktigheten skal kartlegges, både under kontrollerte forhold og gjennom vanlige arbeidsoperasjoner.
  • Potensialet for økt nøyaktighet i nye teknologier sammenliknet med beste bruk av dagens teknologier skal evalueres.
(Vilkår)
Publisert 5. mai 2021, kl. 09.04Oppdatert 5. mai 2021, kl. 09.05
LakserømmingFiskeridirektoratetFHFTeknologi